aidian
20 بهمن 1401 - 11:58

روایتی از مدارسی که فاقد سند هستند/ چراغ خاموش آموزش و پرورش البرز و حرکت زیرپوستی نمایندگان!

مسؤولان آموزش و پرورش البرز حرکت چراغ خاموش را متوقف کنید، حمایت قانونی لازم است؛ نمایندگان مجلس البرز بیدار شوید حل مشکل اسناد املاک مدارس البرز یک خیزش همگانی نیاز دارد چیز جدیدی نیست!

خبرگزاری فارس-مریم آقانوری؛ بارها شنیده‌ایم و خوانده‌ایم استان البرز با فقر سرانه فضای آموزشی دست وپنجه نرم‌می‌کند و آخرین استان کشور در سرانه آموزشی است. اما امان از وقتی که مشکلی سربار می‌شود و بحران در بحران ایجاد می کند... به گفته استاندار البرز ما به ۵۵۰ مدرسه در استان نیاز داریم تا به شرایط مناسب برسیم و تا رسیدن به شرایط مطلوب و مدارس تک شیفت، ۱۴۵۰ مدرسه کسری داریم.

پس شاید اگر بگوییم در البرز با بحران فضای آموزشی مواجهیم، بیراه نگفته‌ایم. اگرچه خیرین مدرسه‌ساز در سال‌های اخیر بیکار ننشسته‌اند و از سال گذشته هم با پیگیری استاندار البرز احداث ۲۰۰ مدرسه با بودجه دولتی و تکیه بر همت خیرین تقبل‌شد تا عملا نهضت مدرسه سازی در البرز به راه بیاُفتد، اما رشد بی رویه جمعیت در استان موجب شده، رشد جمعیت دانش‌آموزی همیشه از افزایش مدارس در البرز سبقت بگیرد و هرساله آموزش و پرورش با چالش کمبود کلاس درس و جمعیت بیش از ۴۰ نفر در کلاس‌ها به ویژه در مناطق پرجمعیت استان روبرو باشد.

آنچه سربار مشکلات آموزش و پرورش البرز می شود اما مشکلی که آموزش و پرورش البرز به ویژه در سال‌های اخیر با آن مواجه‌شده، چراغ خاموش برایش تلاش می‌کند و فریادرسی‌ هم ندارد، وجود املاک و مدارسی است که سند قطعی آن به نام آموزش وپرورش منتقل نشده است.

عکس| یکی از مدارس فردیس که فاقد سند است

موضوعی که وقتی از استاندار پرتلاش البرز هم در موردش سوال می‌کنم، اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: در استان تنها یک مدرسه در محمدشهر معارض دارد که آن هم ورود کردیم و مشکل حل شد. این موضوع را از مدت‌‌ها پیش پیگیری می‌کنم، از وقتی که بخشی از مدرسه شهید رحیمی به مدرسه فوتبال تبدیل شد و در حیاط مدرسه کوثر فردیس، یک غول تجاری شروع به رشد کرد، این فکر که نکند در شرایط بحران فضای آموزشی، بقیه مدارس البرز هم با مشکلی مشابه روبرو شوند، آزارم می‌دهد.

اما گویا این موضوع آتشی است که فقط در دل آموزش و پرورش می‌سوزد. شمشیر دولبه ایست که آرام و بی‌صدا بر روی آن حرکت می‌کند و دم نمی‌زند. مدارس بدون سند و معارض دار در البرز وجود دارد مدیرکل آموزش وپرورش استان البرز موضوع نداشتن سند و وجود معارض در برخی مدارس استان را تایید می‌کند.

علی حجرگشت، مدیرکل آموزش و پرورش استان، می‌گوید: این مشکل وجود دارد، اما بیشتر در روستاها با آن مواجهیم. به عنوان مثال در اوایل انقلاب از سوی مالک، ملکی برای احداث مدرسه به آموزش و پرورش هدیه شده، یا از سوی شوراها به آموزش ‌و پرورش واگذار شده و مدرسه ساخته شده است؛ اما کسی به دنبال گرفتن سند به نام آموزش و پرورش نبوده‌است.

حالا امروزه در برخی از مدارس استان با این مشکل مواجه شده‌ایم؛ زمینی که در گذشته توسط پدر یا پدربزرگ برای احداث مدرسه به آموزش و پرورش اهدا شده، بعضی از وراث مدعی مالکیت آن هستند. برخی زمین‌ها واگذارنامه دارد و فقط سند قطعی به نام آموزش‌ و پرورش منتقل نشده است که مراحل قانونی برای انتقال سند انجام‌می شود. ‌

طبق تفاهمنامه آموزش و پرورش با بنیاد مسکن و سازمان ثبت اسناد واملاک، با ارائه مدارک قانونی از سوی آموزش و پرورش به سازمان ثبت، سند به نام آموزش و پرورش واگذار ‌می‌شود. اما متاسفانه در برخی موارد در تحصیل اسناد با مشکل مواجه می‌شویم. در سطح استان برخی مدارس معارض دارند که گاهی دولتی یعنی نهادها و سازمان‌ها و گاهی اشخاص هستند.

این موضوعات در دادگاه‌ها پیگیری می‌شود و اگر حقشان ثابت شود، تلاش می‌کنیم از طریق مصالحه یا تهاتر مدارس را حفظ کنیم؛ اما اگر نپذیرند، چنانکه مواردی هم بوده، علیرغم مذاکرات ناچار شدیم مدارس را تخلیه کنیم و در اختیار معارضان قرار دهیم. به یاد آن مثل قدیمی می‌افتم که شاه بخشیده ولی شاهقلی نمی بخشد... حالا که ارزش املاک هزاران برابر شده شاید حق بخشش را هم به پدرها و پدربزرگ‌ها نمی‌دهند! املاک بدون سند و تاخیر در ساخت مدرسه به سراغ مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان می‌روم. آماری ندارد اما اصل موضوع، یعنی املاکی که سند به نام آموزش و پرورش ندارند را تایید می‌کند.

محسن پورگلیان، مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس هم در این مورد می‌گوید: متولی املاک، آموزش و پرورش است و آماری در این خصوص به ما ارائه نمی‌دهد. املاک یا مدارس تخریبی از سوی آموزش و پرورش به اداره نوسازی مدارس به عنوان متولی ساخت و ساز فضای آموزشی معرفی می‌شود.

وی افزود: در قدم اول برای ساخت‌وساز، مستندات بررسی‌می‌شود و در مواردی با مشکل اسناد مواجهیم که به آموزش و پرورش ارجاع می‌دهیم تا مورد رسیدگی قرار بگیرد.

به گفته وی طی شدن مراحل قانونی تنظیم سند به نام آموزش وپرورش اغلب زمانبراست و احداث مد ارس را با تاخیر مواجه می‌کند.

آمار املاک آموزش و پرورش قابل ارائه نیست کسی حاضر نیست در مورد املاک بدون سند آموزش وپرورش آمار و اطلاعاتی بدهد. پیگیری‌ها از روابط عمومی آموزش و پرورش هم بی‌نتیجه ‌است و همکاری نمی‌کنند.

اداره حقوقی آموزش و پرورش البرز هم موضوع آمار مدارس و املاک بدون سند آموزش و پرورش را محرمانه و غیر قابل ارائه می‌داند.

یک مقام آگاه در این حوزه می‌گوید: در مورد املاک بدون سند آموزش و پرورش با نهادهای مرتبط و دفتر نماینده مجلس البرز هم مکاتبه شده است و مشکل این املاک از طریق شورای حفظ حقوق بیت المال پیگیری می‌شود.

-اغلب املاک آموزش و پرورش، واگذارنامه، هبه نامه یا صلح نامه دارند که موضوع انتقال سند از طریق مراجع ذیربط پیگیری می‌شود. مستند سازی هم در قانون پیش بینی شده و از طریق قوانین تنظیم، ساماندهی و تعیین تکلیف در حال پیگیری است و تمام دغدغه و تلاش آموزش و پرورش برای حفظ مدارس است.

از خیر اینکه بگویم چه تعداد از مدارس استان مشکلِ سند دارند، می‌گذرم؛ اگرچه ارائه آماردر گزارش اهمیت دارد و بررسی موضوع توسط نهادهای ذیربط حتما می تواند درحل مسئله کارساز باشد، اما رسانه‌ای کردنش شاید هیچ دردی را از جامعه دوا نکند. جز اینکه زمین‌خواران را به جفت‌وجور کردن اسناد جعلی و زیرخاکی تحریک کند و یا ارزش افزوده و چندبرابری زمین‌ها در این روزها، طمع وارثان را به حرکت در بیاورد، چیزی ندارد.

 

ابعاد دیگر مسئله اصل مشکل همچنان پابرجاست و نمی توانم رهایش کنم. هر چه بیشتر جستجو می‌کنم با ابعاد بیشتری از این مشکل روبرو می‌شوم؛ طبق آنچه عقل و البته قانون حکم می‌کند، اداره نوسازی مدارس به عنوان متولی ساخت فضای آموزشی، ساخت و ساز را در ملکی انجام می‌دهد که سندآن به نام آموزش وپرورش باشد؛ بنابراین حتی جابجایی یک در یا دیوار در مدارسی با اسناد بلاتکلیف، تقریبا ناممکن می‌شود.

برخی مدارس سال‌ها قبل از انقلاب اسلامی در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته و قدمت ساختمان آنها از ۶۰ سال هم بیشتر است، اما به دلیل مشکل اسناد، آموزش و پرورش نمی تواند برای تخریب و بازسازی اقدام کند. حتی برخی مدارس تخریب شده و بازسازی آن ممکن نیست.

درشرایطی که با کمبود زمین برای احداث مدرسه مواجهیم، برخی مدارس استان در نقاط پرجمعیت با کلاس‌های ۴۰ و چند نفره حتی فضای کافی برای ساخت مجتمع آموزشی دارند، فضایی به وسعت ۷ هزار متر، اما به دلیل نداشتن سند قطعی به نام آموزش و پرورش، امکان ساخت و ساز در این مدارس وجود ندارد.

این یعنی در حالیکه آموزش و پرورش برای ساماندهی دانش‌آموزان با کمبود کلاس مواجه است؛ هم نمی‌تواند از فضای‌ موجود استفاده‌کند، هم ممکن است برای جابجایی یک در، دیوار، ساخت سرویس بهداشتی و غیره تحت فشار اولیاء دانش ‌آموزان قرار بگیرد و هم باید دست و دلش بلرزد که مبادا اقدامی کند که مدرسه از دست برود؛ که مبادا مجازات قصور مدیران گذشته در حفظ حقوق بیت المال و انتقال اسناد به نام آموزش و پرورش پس از گذشت حدود نیم قرن از انقلاب اسلامی، به گردنش بیاُفتد.

نمایندگان مجلس بیدار شوند؛

قانون می‌‌تواند راهگشا باشد سوالات زیادی ذهنم را مشغول می‌کند. به این فکر می کنم که آیا مدارسی که بیش از ۵۰ سال و حتی قبل از پیروزی انقلاب به آموزش و پرورش اهدا شده و در ید این سازمان قراردارد، نمی تواند دلیلی بر مالکیت آموزش و پرورش باشد؟! آیا اگر معارضی وجود داشت نباید در این ۵۰ سال برای گرفتن ملکش مراجعه می‌کرد؟! آیا قانونی برای حمایت از آموزش و پرورش در این شرایط بحرانی فضای آموزشی در البرز وجود ندارد؟! تلاش می‌کنم با علیرضا عباسی نماینده مجلس صحبت کنم، اما موفق نمی‌شوم. امیدی به تماس با دو نماینده دیگر البرز هم ندارم.

دردسرهای زیرپوستی انتخابات شاید از دغدغه‌های مردمی بیشتر است. یک کارشناس حقوقی در این خصوص می‌گوید: در اداره ثبت اسناد و املاک، صرفا سابقه تصرف برای انتقال سند کافی نیست. در قانون برنامه سوم توسعه، خلع ید و قلع و قمع مدارس ممنوع شده بود که اگر این قانون در برنامه هفتم توسعه که در حال تدوین و بررسی در مجلس است، احیا شود می تواند به حفظ املاک آموزش و پرورش کمک کند.

معافیت آموزش و پرورش از هزینه‌های دادرسی و تعیین سالی برای زمان تصرف آموزش و پرورش، مثلا ۵۰ سال یا .... در قانون به عنوان دلیل مالکیت، هم می‌تواند از راهکارهای قانونی حمایت از آموزش و پرورش در حفظ املاک و مدارس باشد. و حرف آخر به این فکر می‌‌کنم که نهضت یعنی جنبش، یعنی حرکت، یعنی خیزش و قیام..... اگر کمبود مدرسه به عنوان یکی از مشکلات مهم استان در محضر رئیس جمهور دولت مردمی مطرح می‌شود، باید تمامی عوامل کمبود مدرسه و راهکارهای جبران آن توسط عوامل دولت در استان بررسی شود. چرا طبق قانون شهرداری‌ها، انبوه‌سازان را ملزم به احداث سرانه‌های آموزشی نمی کنند و کسی هم به این موضوع توجه ندارد؟

اعلام نهضت مدرسه‌سازی در البرز باید با خیزش همه ظرفیت‌های موجود استان برای جبران کمبود مدرسه همراه شود. شاید بتوان گفت حفظ املاک موجود آموزش و پرورش یک گام جلوتر از احداث مدرسه و زمینه ای برای حرکت در نهضت مدرسه سازی‌ است.

مسؤولان محترم آموزش و پرورش!

حرکت چراغ خاموش در حوزه تعیین تکلیف املاک دیگر کافی است! طرح مشکل اسناد املاک آموزش و پرورش در شورای آموزش و پرورش استان، تشکیل کارگروهی ویژه با حضور دستگاه‌های مرتبط، پیگیری راهکارهای قانونی توسط نمایندگان مجلس، ضروری به نظر می‌رسد؛ مشکلی که تا کنون از دید همگان مغفول مانده باید با حمایت همه جانبه مسوولان و دلسوزان استان به ویژه استاندار محترم البرز و نمایندگان مجلس حل ‌و فصل شود. برای اینکه سیستم آموزشی بیش از این با مشکل کمبود فضا مواجه نشود، ائمه جماعات باید پای کار بیایند و افراد با نفوذ، معارضان را همراه کنند.

شورا و شهرداری با ارائه بسته ‌های تشویقی در مالیات و عوارض اشخاص را به سمت همکاری با آموزش و پرورش سوق دهد و بسیاری موارد دیگر که صاحبنظران می‌دانند و ذهن محدود من عاجز است. شاید آنوقت بتوانیم بگوییم همه در یک خیزش دسته جمعی برای حل مشکل کمبود مدارس در استان مشارکت کرده‌ایم. شاید آنوقت در مقابل آیندگان حرفی برای گفتن داشته باشیم.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1029284